Skip to content

408 Dupont AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1.10
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
21%
Improvement Value:$56,600
79%
Total Assessment$71,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,137+0.1%
2024$3,134+3.9%
2023$3,017+0.6%
2022$2,999+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920