Skip to content

581 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block1.11
Lot79
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
19%
Improvement Value:$121,900
81%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+0.1%
2024$6,594+3.9%
2023$6,348+0.6%
2022$6,309+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5335, Page 83Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4394, Page 39

Property Sale

Sale
$179,999
DeedBook 4183, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3979, Page 22