Skip to content

611 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 24, 2001

Property Information

Block1.12
Lot85
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
28%
Improvement Value:$87,000
72%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+0.1%
2024$5,328+3.9%
2023$5,129+0.6%
2022$5,098+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3319, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2797, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1920