Skip to content

439 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block1.17
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
23%
Improvement Value:$113,200
77%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+0.1%
2024$6,484+3.9%
2023$6,242+0.6%
2022$6,204+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3381, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1938