Skip to content

1421 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block103
Lot3.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,243
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
15%
Improvement Value:$76,600
85%
Total Assessment$90,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,964+0.1%
2024$3,961+3.9%
2023$3,813+0.6%
2022$3,790+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,243DeedBook 7050, Page 163Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$48,000
Sq Ft1,243DeedBook 6444, Page 184Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 2411, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920