Skip to content

7 W Wood StPaulsboro, NJ 08066

Built 2006

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block103
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
10%
Improvement Value:$135,700
90%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,653+19.9%
2024$5,548+3.9%
2023$5,341+0.6%
2022$5,308+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$258,000
Sq Ft1,232DeedBook 6874, Page 308Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$173,978
DeedBook 4296, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$21,667
DeedBook 4071, Page 212