Skip to content

1664 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1957

Last Sale Date
Sep 30, 2061

Property Information

Block118.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
14%
Improvement Value:$113,800
86%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+0.1%
2024$5,812+3.9%
2023$5,595+0.6%
2022$5,560+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957