Skip to content

1660 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block118.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,181
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
16%
Improvement Value:$96,600
84%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+0.1%
2024$5,055+3.9%
2023$4,867+0.6%
2022$4,837+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970