Skip to content

1667 Swedesboro AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block121
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
15%
Improvement Value:$118,300
85%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,090+0.1%
2024$6,084+3.9%
2023$5,857+0.6%
2022$5,821+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990