Skip to content

1738-1740 Overbrook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1985

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block125
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SXV
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
9%
Improvement Value:$165,400
91%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+0.1%
2024$8,031+3.9%
2023$7,732+0.6%
2022$7,684+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985