Skip to content

40 W New StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block126
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
25%
Improvement Value:$49,000
75%
Total Assessment$65,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,891+0.1%
2024$2,888+3.9%
2023$2,780+0.6%
2022$2,763+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 5256, Page 210Recorded11/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4132, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920