Skip to content

44-46 Jessup StPaulsboro, NJ 08066

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block128
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description1SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
15%
Improvement Value:$109,800
85%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,448+0.1%
2024$5,443+4.1%
2023$5,230+0.6%
2022$5,197+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 2755, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1960