Skip to content

1634 S Commerce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block128
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
19%
Improvement Value:$68,500
81%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,731+0.1%
2024$3,728+3.9%
2023$3,589+0.6%
2022$3,567+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3362, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1920