Skip to content

5-6 S Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block130
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
16%
Improvement Value:$79,500
84%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+0.1%
2024$4,145+3.9%
2023$3,991+0.6%
2022$3,966+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
Sq Ft2,204DeedBook 6981, Page 140Recorded3/11/2024

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 6047, Page 316Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3933, Page 132

Property Sale

Sale
$19,163
DeedBook 3845, Page 60

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2686, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1920