Skip to content

349 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block13
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$92,400
76%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+0.1%
2024$5,082+4.1%
2023$4,883+0.7%
2022$4,852+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,456DeedBook 7088, Page 219Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956