Skip to content

567 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$169,200
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block15
Lot38.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
33%
Improvement Value:$53,400
67%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,494+0.1%
2024$3,490+3.9%
2023$3,360+0.6%
2022$3,340+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,200
Sq Ft1,008DeedBook 7117, Page 91Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4266, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1920