Skip to content

625 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block16
Lot21.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
30%
Improvement Value:$62,500
70%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+0.1%
2024$3,934+3.9%
2023$3,788+0.6%
2022$3,764+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4973, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1920