Skip to content

208 Riverview AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block19
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
30%
Improvement Value:$63,500
70%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+0.1%
2024$3,987+3.9%
2023$3,838+0.6%
2022$3,815+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$165,000
Sq Ft1,008DeedBook 6661, Page 264Recorded4/12/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4043, Page 43

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3662, Page 89

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3051, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1920