Skip to content

431 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block22
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
23%
Improvement Value:$88,300
77%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+0.1%
2024$5,025+3.9%
2023$4,837+0.6%
2022$4,807+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,008DeedBook 7190, Page 6Recorded6/17/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5051, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1975