Skip to content

608 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block24
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$92,000
76%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+0.1%
2024$5,315+3.9%
2023$5,116+0.6%
2022$5,085+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920