Skip to content

606 Greenwich AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block31
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
34%
Improvement Value:$52,400
66%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,494+0.1%
2024$3,490+3.9%
2023$3,360+0.6%
2022$3,340+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft1,328DeedBook 7251, Page 134Recorded10/14/2025

Property Sale

Sale
$74,000
Sq Ft1,328DeedBook 7215, Page 155Recorded8/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920