Skip to content

206 Nassau AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1939

Last Sale Date
May 13, 2002

Property Information

Block34
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
21%
Improvement Value:$124,400
79%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,132+11.4%
2022$5,506+3.5%
2021$5,318+6.7%
2020$4,985+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3419, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1939