Skip to content

124 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Dec 3, 1996

Property Information

Block3
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
35%
Improvement Value:$53,700
65%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,634+0.1%
2024$3,631+3.9%
2023$3,496+0.6%
2022$3,474+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2716, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1950