Skip to content

417 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block52.01
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SF

Assessment

Land Value:$23,100
8%
Improvement Value:$254,500
92%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,214+0.1%
2024$12,203+3.9%
2023$11,748+0.6%
2022$11,676+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6378, Page 184Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

DeedBook 5744, Page 212Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4246, Page 227

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3420, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1980