Skip to content

W Broad St(Block 56.02 Lot 1)Paulsboro, NJ 08066

Commercial

Last Sale Price
$927,500
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block56.02
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
55%
Improvement Value:$225,100
45%
Total Assessment$505,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,224+0.1%
2024$22,204+3.9%
2023$21,376+0.6%
2022$21,245+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$927,500
DeedBook 7007, Page 249Recorded5/15/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4420, Page 217