Skip to content

Billingsport Rd(Block 56.02 Lot 25)Paulsboro, NJ 08066

Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block56.02
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionPLANT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage40.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,018,900
13%
Improvement Value:$19,981,100
87%
Total Assessment$23,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,343,408+0.1%
2024$1,342,187+3.9%
2023$1,292,114+0.6%
2022$1,284,176+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0