Skip to content

140-142 W Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
13%
Improvement Value:$99,100
87%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+0.1%
2024$5,016+3.9%
2023$4,829+0.6%
2022$4,799+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,896DeedBook 7305, Page 290Recorded2/19/2026

Property Sale

Sale
$132,652

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6030, Page 268Recorded2/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930