Skip to content

15 W Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 2008

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block66
Lot7.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class28
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
13%
Improvement Value:$77,100
87%
Total Assessment$88,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,907+0.1%
2024$3,904+3.9%
2023$3,758+0.6%
2022$3,735+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,408DeedBook 6636, Page 153Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,408DeedBook 6636, Page 148Recorded3/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 2008