Skip to content

420 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block6
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
26%
Improvement Value:$83,200
74%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.1%
2024$4,928+3.9%
2023$4,744+0.6%
2022$4,715+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,390DeedBook 7018, Page 196Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3902, Page 180

Property Sale

Sale
$76,111
DeedBook 3515, Page 178

Property Sale

Sale
$85,400
DeedBook 2457, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1950