Skip to content

217 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block71
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
18%
Improvement Value:$63,500
82%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,388+0.1%
2024$3,385+3.9%
2023$3,259+0.6%
2022$3,239+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,076DeedBook 6752, Page 130Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$59,419
DeedBook 4334, Page 267

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2921, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1920