Skip to content

1000 Commerce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block74
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
14%
Improvement Value:$126,700
86%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+133.3%
2024$2,778+3.9%
2023$2,675+0.6%
2022$2,658+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,024DeedBook 6957, Page 1Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$1,700

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5386, Page 298Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920