Skip to content

256 W Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1929

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block91
Lot7.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
20%
Improvement Value:$47,600
80%
Total Assessment$59,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,609+0.1%
2024$2,607+3.9%
2023$2,510+0.6%
2022$2,494+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 5466, Page 104Recorded5/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929