Skip to content

34 E Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block94
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,900
11%
Improvement Value:$121,700
89%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+0.1%
2024$6,005+50.3%
2023$3,995+0.7%
2022$3,969+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft1,326DeedBook 6679, Page 32Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft1,326DeedBook 6559, Page 315Recorded10/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920