Skip to content

433 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1994

Property Information

Block97
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
39%
Improvement Value:$23,400
61%
Total Assessment$38,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,690+0.1%
2024$1,688+3.9%
2023$1,625+0.6%
2022$1,615+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940