Skip to content

202 Evergreen AveSewell, NJ 08080

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2005

Property Information

Block103
Lot4.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,064
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
24%
Improvement Value:$135,700
76%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+2.9%
2024$6,424+4.7%
2023$6,135+1.5%
2022$6,042+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 1725, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1957