Skip to content

3100 Rte 42Sicklerville, NJ 08081

Commercial

Last Sale Price
$5,500,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block109.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1808

Building Details

Building Class---
DescriptionDODGE/RAM/JEEP
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage5.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,196,000
37%
Improvement Value:$2,067,600
63%
Total Assessment$3,263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,721+2.9%
2024$117,326+4.7%
2023$112,039+1.5%
2022$110,342-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500,000

From:

To:

DeedBook 5099, Page 324Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 4871, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$742,000
DeedBook 2267, Page 243

Property Sale

Sale
$734,000
DeedBook 1774, Page 95