Skip to content

18 Longwood DrSicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block109.04
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class17
DescriptionLAUREL HILL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,312
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
17%
Improvement Value:$205,100
83%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+2.9%
2024$8,934+4.7%
2023$8,531+1.5%
2022$8,402+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 5553, Page 194Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5006, Page 226

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1776, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1988