Skip to content

1 Pennsbury PlSicklerville, NJ 08081

Built 1990

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 15, 1990

Property Information

Block109.09
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIARWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,435
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
15%
Improvement Value:$243,300
85%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+2.9%
2024$10,325+4.7%
2023$9,860+1.5%
2022$9,710-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2047, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1836, Page 95