Skip to content

42 Nicholas DrSicklerville, NJ 08081

Built 2002

Last Sale Price
$321,590
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block109.21
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1806

Building Details

Building Class17
DescriptionCOURTLAND
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,336
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
20%
Improvement Value:$323,500
80%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,036+2.9%
2024$14,614+4.7%
2023$13,955+1.5%
2022$13,744-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$321,590
DeedBook 3472, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 2002