Skip to content

333 Johnson RdSicklerville, NJ 08081

Built 1960

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block109.22
Lot3.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1806

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,230
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
22%
Improvement Value:$167,400
78%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+3.0%
2024$7,443+1.3%
2023$7,347+32.0%
2022$5,565-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,230DeedBook 6392, Page 173Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 6092, Page 44Recorded5/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960