Skip to content

918 Grenville DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block110.01
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
22%
Improvement Value:$189,000
78%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+2.9%
2024$8,704+4.7%
2023$8,311+1.5%
2022$8,185+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4687, Page 208

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1252, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1973