Skip to content

1009 Standish DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block110.01
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
22%
Improvement Value:$195,200
78%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+2.9%
2024$8,966+4.7%
2023$8,562+1.5%
2022$8,432+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2255, Page 236

Property Sale

Sale
$37,200
DeedBook 1244, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1973