Skip to content

906 Grenville DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$49,200
Last Sale Date
Apr 14, 1978

Property Information

Block110.01
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
23%
Improvement Value:$170,200
77%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+3.0%
2024$7,695+4.9%
2023$7,337+1.6%
2022$7,222+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,200
DeedBook 1351, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1973