Skip to content

918 Howe StBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jul 28, 1982

Property Information

Block110.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$164,800
76%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+2.9%
2024$7,758+4.7%
2023$7,408+1.5%
2022$7,296+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1452, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1971