Skip to content

1002 Hancock DrBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$71,900
Last Sale Date
Aug 28, 1980

Property Information

Block110.02
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
22%
Improvement Value:$189,800
78%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709+3.0%
2024$8,457+4.9%
2023$8,065+1.6%
2022$7,939+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 1412, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1971