Skip to content

902 Howe StBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$136,001
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block110.02
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
26%
Improvement Value:$154,500
74%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+2.9%
2024$7,524+4.7%
2023$7,185+1.5%
2022$7,076+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,001
Sq Ft1,953DeedBook 6180, Page 274Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$27,490
DeedBook 1191, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1970