Skip to content

907 Grenville DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$123,950
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block110.02
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,828
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$180,000
78%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+2.9%
2024$8,304+4.7%
2023$7,930+1.5%
2022$7,810+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,950
DeedBook 2733, Page 39

Property Sale

Sale
$35,300
DeedBook 1248, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1973