Skip to content

906 Howe StBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$23,990
Last Sale Date
Feb 8, 1971

Property Information

Block110.02
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$162,200
76%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+3.0%
2024$7,415+4.9%
2023$7,069+1.6%
2022$6,958+18.6%
Property History

Property Sale

Sale
$23,990
DeedBook 1195, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1971