Skip to content

1124 Livingston StBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block110.03
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
24%
Improvement Value:$165,700
76%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.9%
2024$7,866+4.7%
2023$7,511+5.1%
2022$7,148+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
Sq Ft1,664DeedBook 6276, Page 134Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1767, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1973