Skip to content

905 Howe StBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block110.03
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,164
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
23%
Improvement Value:$175,600
77%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474+2.9%
2024$8,236+4.7%
2023$7,865+1.5%
2022$7,746+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2384, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2134, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1973